Powyższe pytanie nieprzypadkowo brzmi „dlaczego ...”, a nie „czy”, ponieważ o tym, że warto jestem przekonany w 100 %. Natomiast dlaczego? Dlatego, że to radca prawny, tak samo jak adwokat, zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej. Podobnie jak fryzjer zajmuje się strzyżeniem włosów, budowlaniec budową domu, a lekarz leczeniem, to właśnie radca prawny pomaga rozwiązać, często bardzo skomplikowane, problemy prawne.
Radca prawny to jednak nie tylko porada czy konsultacja prawna, ale również albo raczej przede wszystkim prowadzenie całej sprawy od początku do końca np. na etapie sądowym poprzez zastępowanie strony w postępowaniu zarówno cywilnym, gospodarczym, administracyjnym, jak i karnym.
Stopień skomplikowania i wątpliwości interpretacyjne obowiązujących przepisów prawa oraz ich częste zmiany prowadzą do tego, że strona ma niewielkie szanse, aby poradzić sobie samodzielnie i uzyskać oczekiwany przez siebie skutek. Nie jest tak, że strona działając bez fachowej pomocy skazana jest na porażkę, ale ryzyko niepowodzenia jest bardzo wysokie. Podobnie jak z leczeniem się na własną rękę. Pytanie czy warto aż tak ryzykować? Według mnie zdecydowanie nie. Warto zlecić sprawę radcy prawnemu, a zaoszczędzony czas poświęcić na robienie czegoś na czym się znasz.
Co jeszcze przemawia za skorzystaniem z pomocy radcy prawnego? Argumentów jest sporo, być może należałoby poświęcić na ten temat kilka oddzielnych artykułów, ale jednym z nich jest to, że odpowiedzialność cywilna za szkody powstałe przy wykonywaniu zawodu radcy prawnego czy adwokata jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem. W przeciwieństwie do osób nie będących radcami prawnymi czy adwokatami. Oznacza to gwarancję uzyskania należnego odszkodowania w razie wyrządzenia szkody przy prowadzeniu Twojej sprawy.
Inny argument? Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. To jeden z fundamentów wykonywania zawodu radcy prawnego. Radca prawny jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej i jest to obowiązek nieograniczony w czasie. Zasadą również jest to, że radca prawny nie może być zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej przez jakiekolwiek organy czy sądy. Takiego obowiązku i uprawnienia nie mają natomiast osoby trudniące się świadczeniem pomocy prawnej, które nie są radcami prawnymi czy adwokatami, o czym warto pamiętać.