Od 01 kwietnia 2020 r. obowiązują przepisy wprowadzające w życie tarczę antykryzysową w związku z epidemią koronawirusa. Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy i np. osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia?
-
Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – na okres od marca do maja 2020 r.
Dla kogo?
a) dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą i zgłaszającą do ubezpieczenia społecznego do 10 osób
b) dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która składki opłaca wyłącznie na własne ubezpieczenie, pod warunkiem, że przychód osiągnięty w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek nie przekroczył kwoty 15.681,00 zł
Z powyższego zwolnienia nie mogą skorzystać osoby, które założyły działalność gospodarczą 1 lutego 2020 r. albo później.
WAŻNE!
Zwolnienie przysługuje jedynie na wniosek składany do ZUS, a nie z urzędu. Wniosek można złożyć do 30 czerwca 2020 r. za cały okres.
-
Świadczenie postojowe – świadczenie przysługujące na wypadek przestoju spowodowanego koronawirusem
Dla kogo?
a) dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą
b) dla osoby wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług
Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca?
- jeśli przedsiębiorca nie zawiesił działalności gospodarczej – musi nastąpić spadek przychodu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego; dodatkowo wysokość przychodu nie może przekraczać kwoty 15.681,00 zł
- jeśli przedsiębiorca zawiesił działalność gospodarczą po 31 stycznia 2020 r. – wysokość przychodu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe przychodu nie może przekraczać kwoty 15.681,00 zł
Z powyższego zwolnienia nie mogą skorzystać osoby, które założyły działalność gospodarczą 1 lutego 2020 r. albo później.
Jakie warunki musi spełnić zleceniobiorca?
- wysokość przychodu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe przychodu nie może przekraczać kwoty 15.681,00 zł
- umowa została zawarta nie wcześniej niż przed 1 lutego 2020 r.
Jaka jest wysokość świadczenia postojowego?
Świadczenie przysługuje, poza kilkoma wyjątkami, w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2020 roku, czyli 2.080,00 zł brutto. Świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Nie podlega również egzekucji. Przysługuje jednorazowo.
WAŻNE!
Świadczenie postojowe przysługuje jedynie na wniosek składany do ZUS, a nie z urzędu.
-
Dofinansowanie – celem sfinansowania części kosztów związanych z wynagrodzeniem pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń
Komu przysługuje?
Dofinansowanie przysługuje zarówno mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorcom.
Kiedy przysługuje dofinansowanie?
Gdy doszło do spadku obrotów o co najmniej 30% albo 50% albo 80%. Od wysokości spadku uzależniona jest wysokość dofinansowania.
Dofinansowanie przysługuje maksymalnie na 3 miesiące i przyznawane jest przez Starostę na wniosek.
Powyższe formy pomocy to nie całość tarczy antykryzysowej w związku z epidemią koronawirusa. Istnieje także możliwość uzyskania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników oraz modyfikacje warunków pracy i płacy, jednak to temat na odrębny artykuł. Nie jest to kompleksowe omówienie poszczególnych form pomocy, ale nie taki jest cel i charakter tego artykułu.
Jeśli masz jakieś pytania na które nie ma powyżej odpowiedzi albo inne wątpliwości dotyczące obecnej sytuacji wywołanej koronawirusem zapraszam do zakładki kontakt. Postaram się Tobie pomóc.