to top
  • Godziny Pracy:

Pon - Pt 8:00 do 17:00

Zadzwoń: +48 727 770 680

Jazda po alkoholu

Gdy dochodzi do zatrzymania
blog article

Jazda pod wpływem alkoholu – przestępstwo czy wykroczenie?

Jazda pod wpływem alkoholu czy jazda po pijanemu może stanowić albo przestępstwo albo wykroczenie. Co więcej, istnieje możliwość, że jazda pod wpływem nie będzie ani przestępstwem, ani wykroczeniem. Wszystko zależy od tego jaką zawartość alkoholu stwierdzono u prowadzącego pojazd.

Mateusz LisyZarówno w przypadku przestępstwa, jak i wykroczenia wskazane jest natychmiastowe skorzystanie z pomocy obrońcy.

Mateusz Lisy Radca Prawny

Z przestępstwem prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości mamy do czynienia, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
  • zawartość alkoholu w 1 dm 3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  • stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
  • obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm 3 .

Jeśli zawartość alkoholu w organizmie jest niższa niż 0,2‰ albo 0,1 mg w 1 dm 3 to nie mamy do czynienia ani z przestępstwem, ani wykroczeniem. Taki czyn nie ma znaczenia z punktu widzenia prawa karnego – jest dozwolony.

Powyższe rozróżnienie jest bardzo istotne szczególnie biorąc pod uwagę skutki w świetle prawa karnego dla prowadzącego pojazd. Inne będą konsekwencje w przypadku przestępstwa, a inne w przypadku wykroczenia. Idąc dalej, różne będą również możliwości obrony. Niezmienne jest jedno, zarówno w przypadku przestępstwa, jak i wykroczenia wskazane jest natychmiastowe skorzystanie z pomocy obrońcy, którym może być wyłącznie radca prawny albo adwokat.

Jakie to jednak będą skutki i co konkretnie grozi za jazdę po pijanemu? O tym dowiesz się w jednym z kolejnych artykułów.

Kancelaria Radcy Prawnego Mateusz Lisy

Kancelaria Radcy Prawnego
Mateusz Lisy
ul. Wolności 8/10 (1 piętro)
46-300 Olesno
    +48 727 770 680
mlisy@lisykancelaria.pl

Partners