Jazda pod wpływem alkoholu – przestępstwo czy wykroczenie?
Jazda pod wpływem alkoholu czy jazda po pijanemu może stanowić albo przestępstwo albo wykroczenie. Co więcej, istnieje możliwość, że jazda pod wpływem nie będzie ani przestępstwem, ani wykroczeniem. Wszystko zależy od tego jaką zawartość alkoholu stwierdzono u prowadzącego pojazd.
Radca Prawny
Zarówno w przypadku przestępstwa, jak i wykroczenia wskazane jest natychmiastowe skorzystanie z pomocy obrońcy.
Z przestępstwem prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości mamy do czynienia, gdy:
Wykroczenie prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
Jeśli zawartość alkoholu w organizmie jest niższa niż 0,2‰ albo 0,1 mg w 1 dm 3 to nie mamy do czynienia ani z przestępstwem, ani wykroczeniem. Taki czyn nie ma znaczenia z punktu widzenia prawa karnego – jest dozwolony.
Powyższe rozróżnienie jest bardzo istotne szczególnie biorąc pod uwagę skutki w świetle prawa karnego dla prowadzącego pojazd. Inne będą konsekwencje w przypadku przestępstwa, a inne w przypadku wykroczenia. Idąc dalej, różne będą również możliwości obrony. Niezmienne jest jedno, zarówno w przypadku przestępstwa, jak i wykroczenia wskazane jest natychmiastowe skorzystanie z pomocy obrońcy, którym może być wyłącznie radca prawny albo adwokat.
Jakie to jednak będą skutki i co konkretnie grozi za jazdę po pijanemu? O tym dowiesz się w jednym z kolejnych artykułów.