to top
  • Godziny Pracy:

Pon - Pt 8:00 do 17:00

Zadzwoń: +48 727 770 680

Jazda po alkoholu

Gdy dochodzi do zatrzymania
blog article

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości – jakie są konsekwencje?

Zgodnie z tym o czym pisałem w poprzednim wpisie, jazda pod wpływem alkoholu może stanowić przestępstwo albo wykroczenie. Wszystko zależy od zawartości alkoholu w organizmie kierującego pojazdem. Jakie są karne konsekwencje takiego czynu?

Na gruncie prawa karnego tych skutków przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, jest, niestety, kilka.

  • Po pierwsze – kara. Możliwości są trzy. Kara grzywny albo kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Zdecydowanie najczęściej orzekaną przez Sądy karą jest grzywna i dlatego kara stanowi dla kierującego najmniejszy (jeśli można to tak ująć) problem.
  • Po drugie – środek karny, czyli zakaz prowadzenia pojazdów, co często jest bardziej bolesne dla kierującego, niż kara. Dlaczego? Dlatego, że Sąd obowiązkowo, w przypadku skazania, orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres minimum 3 lat.
  • Po trzecie – kolejny środek karny, czyli świadczenie pieniężne, co również, podobnie jak zakaz prowadzenia pojazdów, jest bardzo uciążliwe dla kierującego. W przypadku skazania obowiązkiem Sądu jest orzec świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 5.000,00 zł.

Pytanie jakie w tym momencie może się nasunąć to czy powyższych konsekwencji można uniknąć?

Tak, można uniknąć powyższych konsekwencji, jednak wszystko zależy od konkretnych okoliczności popełnienia (lub nie) danego czynu. Niezbędne w tej sytuacji jest bardzo dokładne przeanalizowanie akt prowadzonej sprawy i fachowa pomoc profesjonalnego pełnomocnika.

O tym na co należy zwrócić uwagę i w jaki sposób można się bronić napiszę w jednym z kolejnych wpisów.

Kancelaria Radcy Prawnego Mateusz Lisy

Kancelaria Radcy Prawnego
Mateusz Lisy
ul. Wolności 8/10 (1 piętro)
46-300 Olesno
    +48 727 770 680
mlisy@lisykancelaria.pl

Partners