to top
  • Godziny Pracy:

Pon - Pt 8:00 do 17:00

Zadzwoń: +48 727 770 680

Jazda po alkoholu

Gdy dochodzi do zatrzymania
blog article

Prowadzenie samochodu w stanie po użyciu alkoholu – jakie są konsekwencje?

Tak jak już pisałem wcześniej potocznie określana „jazda samochodem po alkoholu” może być przestępstwem lub wykroczeniem. Dla przypomnienia: wykroczeniem jest wtedy gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

  1. stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
  2. obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm 3 .

Jeśli już rzeczywiście w organizmie kierowcy znajduje się alkohol to pożądanym stanem jest nieprzekroczenie powyższych granic – wtedy mamy do czynienia „tylko” z wykroczeniem, czyli czynem zdecydowanie mniejszej wagi niż przestępstwo. Nie oznacza to jednak braku konsekwencji karnych.

Jakie są konsekwencje wykroczenia prowadzenia samochodu w stanie po użyciu alkoholu?

Podobnie jak w przypadku stanu nietrzeźwości jest ich kilka.

1

Po pierwsze – kara. Są dwie możliwości – kara aresztu albo grzywna w wysokości nie niższej niż 50 zł. Praktyka pokazuje, że zdecydowanie najczęściej stosowaną karą jest grzywna.

2

Po drugie – środek karny, czyli zakaz prowadzenia pojazdów. Co do zasady zakaz ten stosowany jest obowiązkowo. Różnica w stosunku do przestępstwa polega na okresie na który może być stosowany. Okres ten wynosi od 6 miesięcy do 3 lat, czyli zdecydowanie łagodniej, bo w przypadku przestępstwa, tak jak wspominałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi co najmniej 3 lata.

W przypadku prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu sąd nie orzeka świadczenia pieniężnego, co w razie przestępstwa wynosi minimum 5.000 zł.

Jak widać konsekwencje wykroczenia prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu są zdecydowanie mniejsze w porównaniu do przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Mimo to, pytanie jakie przychodzi do głowy to czy można tego uniknąć?

Tak, można uniknąć powyższych konsekwencji, jednak wszystko zależy od konkretnych okoliczności sprawy. Podstawą jest jednak szybka i fachowa pomoc prawna specjalisty.

O tym na co należy zwrócić uwagę i w jaki sposób można się bronić napiszę w jednym z kolejnych wpisów.

Kancelaria Radcy Prawnego Mateusz Lisy

Kancelaria Radcy Prawnego
Mateusz Lisy
ul. Wolności 8/10 (1 piętro)
46-300 Olesno
    +48 727 770 680
mlisy@lisykancelaria.pl

Partners